Dr hab. n. med. Ernest Kuchar

Specjalizacja: Choroby zakaźne, medycyna sportowa, pediatria
Kategoria: Choroby zakaźne, Medycyna sportowa

Klinika Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Główne obszary zainteresowań: Choroby infekcyjne, szczepienia ochronne, leczenie schorzeń wątroby, problemy zdrowotne sportowców i zawodników, medycyna przeciwstarzeniowa

Nazywam się Ernest Kuchar, jestem lekarzem specjalistą już od ponad 20 lat. W tym czasie uzyskałem między innymi specjalizację z medycyny sportowej, która pozostała moją pasją oraz chorób zakaźnych, którymi zajmuję się zawodowo i naukowo. Obecnie coraz więcej czasu poświęcam problemowi naszego pokolenia: medycynie przeciwstarzeniowej, prewencji chorób towarzyszących upływowi czasu czyli medycynie anti-aging,

Moje wykształcenie? Ukończyłem wrocławską Akademię Medyczną. W ramach studiów podyplomowych uzyskałem trzy specjalizacje jak też ukończyłem Studium Zarządzania i Oceny Technologii Medycznej. Dużo czasu spędziłem dokształcając się poza granicami Polski: ukończyłem szereg kursów i staży w Niemczech, Szwajcarii i USA. Jestem stypendystą Fogarthy Foundation oraz American-Austrian Foundation.
Brałem również udział w szkoleniach organizowanych przez New York State University, Harvard University oraz Weil Cornell Medical College z Nowego Jorku.
Jestem obecnie pracownikiem naukowym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Skupiam się tam na chorobach infekcyjnych, szczepieniach ochronnych, które im zapobiegają oraz na leczeniu schorzeń wątroby.
Jednocześnie jestem lekarzem klubowym i pracuję w Poradni Medycyny Sportowej, gdzie zajmuję się problemami zdrowotnymi sportowców i zawodników (opiekuję się między innymi kolarzami, bokserami i kulturystami). W szczególności zajmuję się problemami interdyscyplinarnymi osób uprawiających sport – pomagam im osiągnąć najlepszą możliwą formę sportową. Stąd oraz z osobistych potrzeb wzięło się moje zainteresowanie problemami starzenia się. Staram się pomóc tym wszystkim byłym sportowcom, których kariera stanęła w miejscu lub kończy się. Chodzi o to by na każdym etapie życia zachować maksymalną możliwą sprawność fizyczną i umysłową. Do groma moich pacjentów należą czołowi sportowcy i managerowie najwyższych szczebli, którzy podobnie jak w sporcie stale rywalizują i potrzebują najlepszej możliwej kondycji i sprawności.
Należę do krajowych i międzynarodowych towarzystw naukowych (są nimi FIMS – czyli International Organisation of Sports Medicine oraz ESPID – European Society for Paediatric Infectious Diseases).

Współpracowałem jako ekspert z portalami medycznymi i sportowymi takimi jak Dynamed, Konsylium24 oraz triceps. Jestem autorem podręcznika medycznego pt „Atlas Chorób Zakaźnych Dzieci” , współtworzyłem podręcznik „Medycyna Sportowa”; ponadto przygotowywałem liczne publikacje naukowe oraz tłumaczyłem podręczniki medyczne (między innymi MSD Manual czy Interna Harrisona).